Testowanie prędkości

W celu szybkiego badania parametrów łącza najczęściej wykorzystuje się tester dostępny na stronie www.speedtest.net. Jako serwer do testów zalecamy wybrać: Warszawa Orange, Warszawa Netia lub Poznań Horyzonty. Testy należy przeprowadzać na komputerze podłączonym do sieci za pomocą kabla. W przypadku wifi otrzymane wyniki będą prawdopodobnie zaniżone.

 

W celu wykonania najbardziej miarodajnych pomiarów zalecamy ściągnięcie programu Netmeter:

Netmeter Evo – do pobrania

Przed uruchomieniem programu należy wyłączyć wszystkie programy korzystające z internetu (komunikatory, przeglądarki, programy typu p2p i torrent, itp.). Po uruchomieniu programu pojawi się okienko przedstawiające wykres aktualnego transferu. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wykres wybieramy z menu “Options”, zakładkę “Graph” i ustawiamy jednostki “Kilobit (1 kb = 1000 Bit)”. Jeżeli nie mamy uruchomionych żadnych programów korzystających z internetu, a po uruchomieniu programu Netmeter na wykresie pokazuje się ruch, może to oznaczać, że nadal działa jakiś program, który korzysta z łącza (mogą to być automatyczne aktualizacje programów i systemu, wirusy, programy antywirusowe). W takim przypadku pomiar nie będzie miarodajny.

 

netmeter

 

Aby sprawdzić prędkość pobierania (download) przechodzimy do strony ftp://ftp.atman.pl/. Wybieramy do pobrania plik “test5gb” i rozpoczynamy ściąganie.

 

atman

Po uruchomieniu pobierania obserwujemy wykres i prędkości w programie Netmeter. Prędkość pobierania oznaczona jest kolorem czerwonym. Plik powinien być pobierany przez co najmniej 3 minuty, aby łączę się “ustabilizowało”. Należy mieć na uwadze, że nie otrzymamy idealnie prostego wykresu – jeżeli jednak otrzymane wartości oscylują w granicach prędkości zawartej w umowie należy przyjąć, że łącze działa prawidłowo. Przykładowy wynik dla pobierania na łączu 60 Mb/s przedstawia obrazek poniżej. Chwilowe spadki prędkości mogą być spowodowane przeciążeniem łączy lub serwer i są dopuszczalne.

 

netmeter-60mbps

 

W podobny sposób testujemy prędkość wysyłania. W tym celu wchodzimy na darmowy hosting np. Przeklej.org gdzie możemy wysyłać i przechowywać swoje pliki. Wybieramy dowolny plik z naszego komputera (ważne, aby miał odpowiednio duży rozmiar – co najmniej 500 Mb) i rozpoczynamy wysyłanie na serwer.